Villem-Henrik Koitmaa: treeningprotsessis on oluline lähtuda mängijate individuaalsusest
06.11.2020
Täna avab oma karjääri tagamaid Villem-Henrik Koitmaa, kel samuti pikk väljamaa kogemus selja taga. Soome, Ungari ja suisa Uus-Meremaa hokimaailm nähtud, jõudis 30-aastane väravavaht tagasi kodumaale, esindades sel hooajal koduses meistrite liigas tagasituleku teinud HC Pantreid. 

Lisaks esindusmeeskonna värava kaitsmisele, treenib Koitmaa ka kõiki HC Pantri väravavahtide järelkasvu vanuses 7-17.

Mis on see, mida laste treenimisel silmas pidada? Kuidas kogu see protsess välja näeb ja mida rakendad oma praeguste kasvandike peal neist tarkustest, mida sulle kunagi anti? 

Mul on mängijana meeletult vedanud, et olen saanud näha läbi karjääri paljude suurepäraste väravavahtide treenerite tööd. Mida vanemaks sain, seda selgemaks sai ka siht ise treeneriks saada ning sellest lähtuvalt hakkasin järjest rohkem ja rohkem kõrvataha panema asju, mida treenerite poolt minu peal praktiseeriti. Just see ongi mulle palju tagasisidet andnud, et mis toimib ja mis mitte. Meeletuks abiks on tänapäeval loomulikult ka internet, kus on võimalik NHL-i treenerite ja mängijate tagasisidet kuulata ning lugeda ja sellest õppida. Kui tuua välja üks filosoofiline punkt, mida treenerina silmas pean, on selleks kindlasti individuaalne lähenemine treenitavale. 

Villemi klubikarjäär välisriigis algas nagu nii mõnelgi teisel - üle lahe Soomes. Hooajal 2008/2009 esindas ta HeKi U20 värve, samuti tegi ta tol hooajal oma debüüdi meeste koondises. Edasi väisas Koitmaa Soome hokimaastiku, kuni 2011. aastal tagasi kodumaale jõudis. 
Neli aastat hiljem sidus Koitmaa end Inglismaa klubiga Milton Keynes Thunder ja sealt avanes ka harukordne võimalus maitsta Uus-Meremaa jäähokit:

Tagasi vaadates oli 2016 minu elus väga ''suur'' aasta: vägagi eriliseks tegi selle just Uus-Meremaal mängitud aeg, mis oli kultuuriliselt silmi avav pigem väljaspool jääväljakut. Reis maailma lõppu oli samuti meeldejääv. Veetsin nii sinna minnes kui tagasi tulles paar nädalat Aasias; samuti korraldasin Austraalias, Sydney lähistel väravavahtide laagri, mis kestis ühtekokku 4 päeva. Austraalias veetsin kokku kaks nädalat. Euroopasse tagasi jõudes oli hoog nii suur, et pärast nädalat kodus veedetud aega lendasin New Yorki, et oma silmaga NHL ära näha. JFK lennujaamas maandudes nägin aga telefonis sõnumit agendilt, kes oli mulle saanud TRY-OUT lepingu Ungarisse. Pärast nädalast puhkust, läksingi USA-st otse Budapesti ja nii algas minu kolme aasta pikkune profikarjäär Ungari liigas. Ühtlasi mahtus 2016. aasta sisse ka õnnestunud Olümpia kvalifikatsiooniturniir ja esimene nullimäng meeste koondises. 

Välismaal mängides on vaieldamatult kõige kodusemaks saanud Budapest - see on koht, kus elaksin, kui ma ei oleks Tallinnas. 

Väidetavalt käib elu tsüklitena ja mingil hetkel saavad ringid täis: kas tänavune naasmine Tallinnasse ja HC Pantrite esindamine koduses Coolbet Hokiliigas on märk sellest, et üks etapp elus on läbi? 

Minu tagasitee Eestisse on kindlasti mingis mõttes uue eluetapi alguseks: olen viimasest 12 aastast 8 veetnud välismaal ja igatsus perekonna ning stabiilsuse järele on kasvanud kui lumepall. 

Kuidas on hokimäng ja seda ümbritsevad tunded ning emotsiooni ajas muutunud? 

Kindlasti on nii emotsioonid kui ka aspektid, mis hoki ümber, on ajapikku muutunud. Kui 6-aastasena hokimängimist alustasin, oli parim osa uisutamine ja litri taga ajamine kõige primitiivsemal moel. Nüüd 30-aastasena naudin meeskonnakaaslastega ajaveetmist vähemalt sama palju kui mängu ennast. 

Kui aga võtta kokku lõppev aasta, võib väita, et koroona-aeg on muutnud elu kardinaalselt: ei mäleta, et oleks kunagi nii pikalt jäält eemal olnud kui kevadise karantiini ajal. Sotsiaalse inimesena tundsin väga puudust just sõpradest. Samuti ka reisimisest. Isiklikult oli ka MM-i ärajäämine suur löök. Teise nurga alt vaadates oli hea aeg mõistmiseks, mis on elus oluline ja uute eesmärkide püstitamiseks. Usun, et igas olukorras on võimalik leida midagi positiivset. 

Nii palju laias maailmas ringirännanuna võib ühel hetkel paikseks jäädes igav hakata, aga tegevustest Koitmaa elus puudust ei tule: ühtlasi kommenteerib ta Telia Inspira kanalil edastatavaid hokimänge. 

OTSID

KINGITUST

VÕI 

FÄNNIKAUPA ?

VAATA, MIDA PAKUME: 

E-POODI